Filter zariadení
Zoznam certifikovaných zariadení priateľských
k deťom


Typ zariadenia

Kraj

Hodnotenie zariadenia
 

Medzinárodný deň materských centier

TRADÍCIE NA PLECI alebo MEDZINÁRODNÝ DEŇ MATERSKÝCH CENTIER

 

 

 


Únia materských centier už tradične pripravuje pre svojich členov a členky víkendový pobyt v rekreačnom stredisku GO Kľačno. Je to odmena a vďaka, za ich dlhoročnú prácu v materských a rodinných centrách. Za ich obetavosť a energiu, ktorú venujú iným ženám – mamám, ale aj mužom - oteckom, deťom a celým rodinám. Celoročne pre ne pripravujú vzdelávacie programy, herne, spoločenské akcie, výlety. Rozhodli sme sa preto pre tieto aktívne ženy a ich rodiny pripraviť pobyt.

 

Tento rok bol program trošku odlišný. Rozhodli sme sa zapojiť do Dní európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD), ktoré organizuje Rada Európy a upriamuje pozornosť najširšej verejnosti na mimoriadne hodnoty rozmanitého kultúrneho dedičstva.    

Myšlienka nás natoľko zaujala, že sme pripravili promo akciu pre všetky materské/rodinné centrá z Únie materských centier počas nášho Medzinárodného dňa materských centier a nazvali sme ho Tradície na  pleci.

Hlavnú myšlienku sme sústredili na jeden spoločný deň v duchu našich tradícií:

Dopoludnia sme tvorili Tradície na pleci. Išlo o výrobu tašiek z obnosených tričiek. Na tašky sme kreslili, vyšívali a maľovali tradičné ľudové motívy.  

Počasie nám prialo, a tak sme mohli na lúke pustiť do druhej časti   s názvom Hry našich rodičov – išlo o hravé športovo - rekreačné dopoludnie, kedy dospelí učili deti rôzne hry, ktoré sa hrali ako malé deti a dnes už sú takmer zabudnuté   – skákanie cez gumu, zlodeji a policajti, kráľu,   kráľu koľko je hodín či uhorky. Popoludní sme – Oprášili piesne aj kroje. Súčasťou programu boli ukážky a popisy viacerých krojov, ktoré boli kedysi prirodzenou súčasťou odevu ľudí na Slovensku.

Večer sme zakončili pri ohni s rozprávaním. Našim deťom sme odovzdali príbehy našich starých rodičov ako sme si ich zapamätali a pridali vlastné zážitky, ktoré si budú, veríme, pamätať a odovzdávať ďalej svojim deťom.

 

Aktivity TRADÍCIÍ NA PLECI prebiehali aj individuálne v materských centrách Trenčianskeho kraja. A to: Materské centrum Anjelikovo Bánovce nad Bebravou, Materské centrum Lienka Handlová, Materské centrum Nováčik Nováky, Materské centrum Včielka  Považská Bystrica, Materské centrum Slniečko Prievidza, Materské centrum Žabka Stará Turá, Rodinné centrum Ovečka Trenčianske Teplice a Materské centrum Srdiečko Trenčín.

 

Veríme, že spojenie krásnych tradícií bolo zaujímavou odmenou pre ženy a ich rodiny, ktoré si zaslúžia našu pozornosť. Hlavne preto, že tieto úžasne ženy robia vo väčšine centier všetky aktivity dobrovoľnícky bez nároku na honorár alebo akúkoľvek obmenu. Vám ženy, vedúce materských a rodinných centier, vám patrí naše ĎAKUJEME.


 

Mgr. Jana Sýkorová,  regionálna koordinátorka,  Únia materských centier

 

 

 

 

 

 

 

Partner UMC

Úrad vládyGranty EHP a NórskaAxxesMPSVRBratislavský samosprávny krajGeneralliErasmus

Partner projektu MPM

ZlatíčkoFax CopyGlenmarkKik_partner

Mediálny partner MPM

Fit štýlS detmi.comRTVSEurópske novinyLASER MEDIA

Partner MPM v BA

BudamarHapeBKISEkopodnikPolus City CenterBratislava_Nove MestoOrganic BabyZľavomatActive KIDSMiracle