Filter zariadení
Zoznam certifikovaných zariadení priateľských
k deťom


Typ zariadenia

Kraj

Hodnotenie zariadenia
 

Potulky po východe III.

Potulky po východe: Doba bronzová v Nižnej Myšli

Keď som sa pred niekoľkými rokmi presťahovala na východ, neverila som, že by táto časť Slovenska mohla byť tak historicky, duchovne a kultúrne krásna.

Neďaleko Košíc, iba 5 minúť autom leží malá nenápadná dedina Nižná Myšľa. Má iba niečo okolo 1300 obyvateľov, ale i napriek svojej „veľkosti“ sa dostala do povedomia nielen Slovenska ale i zahraničia. Leží v nej naozaj unikátne archeologické nálezisko datované až do doby bronzovej.

Archeológovia na vykopávkach stále intenzívne pracujú, práce sa začali už v roku 1977. Doposiaľ preskúmali viac ako 800 hrobov a to je odkrytá iba tretina samotného náleziska. Toto opevnené mestečko tu existovalo už pred 3500 rokmi a predpokladá sa, že išlo o hlavné mesto Košickej kotliny.

V mestečku pravdepodobne prekvital výmenný obchod, archeológovia narazili pri svojich výskumoch na množstvo unikátnych predmetov. Našli okrem iného šperky z jantáru baltického pôvodu, či stredomorské mušle. Múzeum je naozaj krásne a bohaté na predmety, nájdete tam napr. aj praveký chlieb.

V múzeu v súčasnosti dokončujú štvrtú miestnosť, ktorá bude u rčená tím, ktorí majú silnejšie žalúdky :-). V nej bude inštalovaná unikátna obetná jama. Ukáže kostry štyroch mladých žien, vo veku asi 15 až 20 rokov, ktoré mali byť zrejme rituálne obetované - všetky mali polámané krky, ruky zviazané za chrbtom a boli vhodené do širokej jamy spolu s inými milodarmi, mimo iného aj s uvarenou hlavou malého dieťaťa. Táto obetná jama nie je v Európe ojedinelá, je veľmi zaujímavá a poukazuje určitým spôsobom aj na krutý a rituálny život pravekých obyvateľov Nižnej Myšle.

 

Dosť bolo slov, určite sa príďte do Nižnej Myšle pozrieť, stojí to za to!

Galéria:

--
 

 

Partner UMC

Erasmus  Bratislavský samosprávny krajÚrad vládyMPSVRGranty EHP a NórskaGeneralliAxxes

Partner projektu MPM

Fax CopyZlatíčkoKik_partner

Mediálny partner MPM

LASER MEDIARTVSFit štýl

Partner MPM v BA

HapeBratislava_Nove MestoZľavomatEkopodnikPolus City CenterMiracleOrganic BabyBudamarActive KIDSBKIS