Filter zariadení
Zoznam certifikovaných zariadení priateľských
k deťom


Typ zariadenia

Kraj

Hodnotenie zariadenia
 

Potulky po východe II.

Potulky po východe: Kaštieľ Betliar


Moje dnešné potulky smerujú do okresu Rožňava do malej nenápadnej obce, ktorá sa volá Betliar. Táto maličká obec má sotva 1.000 obyvateľov, ale je výnimočná svojou dominantou – kaštieľom. Kaštieľ je výnimočný najmä tým, že je celý pôvodný a zachovala sa v ňom i pôvodná zbierka, ktorá siaha až do roku 1566. Kaštieľ zažil svoj najväčší rozmach najmä v období od roku 1945, kedy sa vlastníkmi kaštieľa stala rodina Andrássyovcov. Táto kaštieľ niekoľko krát rekonštruovala a ten neskôr plnil iba poľovnícku a reprezentatívnu funkciu.


Prehliadka kaštieľa i jeho okolia stojí naozaj za to! Pri vstupe do kaštieľa ma zaujalo predovšetkým nádherné dubové schodisko s oknami. Magické, naozaj to musíte zažiť. Na prvom poschodí sú obrazy, ktoré zobrazujú predkov, na druhom poschodí je veľká knižnica s viac ako 15.000 zväzkami kníh. Nádherný je každý kút kaštieľa, salón, pracovne, apartmány i kúpeľne.
Betliarsky kaštieľ je jeden z mála sídiel na Slovensku, ktoré sa takmer neporušené zachovali až do dnešných dní. Tu si môžete aspoň približne predstaviť, ako s i a rist okracia kedysi žila. Uvidíte vzácne umelecké diela, poľovnícke trofeje, ale aj exotické ázijské a africké zbierky.Kaštieľ Andrássyovcov, ako sa kaštieľ tiež nazýva, je obklopený jednou z najkrajších anglických parkov na Slovensku, ktorý bol v roku 1978 zapísaný do zoznamu významných historických záhrad sveta. O túto krásnu záhradu sa zaslúžil významný záhradný architekt Henrich Nebien, ktorého na svoje panstvo pozval gróf Leopold Andrássy.
Betliar je bezpochyby jedno z miest, kde sa vždy rada vraciam. Kaštieľ, záhrady i malé reštaurácie v obci som navštívila už po 3 krát a už dnes viem, že sa tam na budúci rok pôjdem opäť pozrieť. Veď záhrady sú stále iné a pre mňa, milovníka prírody, je to naozaj pohladenie pre oko i dušu :-).
Zdroj obrázkov: www.slovenskehrady.sk.

Galéria:

--
 

 

Partner UMC

Granty EHP a NórskaBratislavský samosprávny krajErasmus  Úrad vládyAxxesGeneralliMPSVR

Partner projektu MPM

Fax CopyZlatíčkoKik_partner

Mediálny partner MPM

RTVSLASER MEDIAFit štýl

Partner MPM v BA

BudamarBratislava_Nove MestoEkopodnikHapeZľavomatOrganic BabyPolus City CenterBKISMiracleActive KIDS