Filter zariadení
Zoznam certifikovaných zariadení priateľských
k deťom


Typ zariadenia

Kraj

Hodnotenie zariadenia
 

Potulky po východe I.

Potulky po východe: Herľanský gejzír 

Slovensko je naozaj nádherná krajina plná miest, o ktorých ani netušíte, že existujú. Sú ukryté tak, že ich treba hľadať a keď ich konečne nájdete, iba sa usmievate a vravíte si, že to hľadanie stálo za to.

Ak vás vaše túlavé nohy zavedú na východ Slovenska, určite si vyhraďte niekoľko dní, aby ste zopár takýchto miest mohli navštíviť.

Niekoľko minút od Košíc je v Slaneckých horách ukrytá malá dedinka Herľany, ktorá je výnimočná svojim gejzírom.

Herľanský gejzír je chránený prírodný výtvor a je jedinečným prírodným zjavom svojho druhu vo svete. Jeho mechanizmus má špecifické príčiny, odlišné od ostatných javov s týmto pomenovaním vo svete.

Herľanský gejzír eruptuje od r. 1875 studenú vodu z hĺbky 350 m v 32 až 36 hodinových intervaloch a erupcia dosahuje výšku 17 až 20 m.

Verím, že keď sa rozhodnete dedinu Herľany navštíviť, nebudete ľutovať. Môže sa stať, že interval erupcie nestihnete. Ale to vôbec nevadí. Park, v ktorom sa gejzír nachádza vám ponúka príjemnú atmosféru, posedieť si môžete pod veľmi starými obrovskými lipami a gaštanmi.

Môžete taktiež obdivovať Rezbársky plenér pri Gejzíre, tento unikátny projekt je realizovaný s finančnou podporou Terra Incognita Košického samosprávneho kraja. Zámerom rezbárskeho plenéra bolo dať do pozornosti časť „krajiny nepoznanej“ (Terra incognita). Nájdete tu napríklad drevené vyobrazenie hradu Slanec, kostola vo Svinici, múzea v Nižnej Myšli, či nádherného kaštieľa v Budimíre.

Na okraji parku sa nachádza veľmi malý kostolík, ktorý na vás dýcha svojím vekom. Určite by potreboval rekonštrukciu, ale i takýto starý a ošarpaný má svoje čaro.

Aj v Herľanoch sa dozviete kus histórie, na ktorú je východná časť Slovenska naozaj bohatá. Herľanský gejzír je moja prvá a určite nie posledná zastávka pri potulkách po východe Slovenska.

Silvia Orgoňová, reg. koordinátorka KE kraja

  

Galéria:

--
 

Partner UMC

AxxesErasmus  GeneralliBratislavský samosprávny krajMPSVRÚrad vládyGranty EHP a Nórska

Partner projektu MPM

ZlatíčkoFax CopyKik_partner

Mediálny partner MPM

Fit štýlLASER MEDIARTVS

Partner MPM v BA

Polus City CenterBudamarHapeOrganic BabyMiracleBratislava_Nove MestoZľavomatEkopodnikBKISActive KIDS