Filter zariadení
Zoznam certifikovaných zariadení priateľských
k deťom


Typ zariadenia

Kraj

Hodnotenie zariadenia
 

Materské a rodinné centrá sú u nás pre deti s rodičmi monopolom

Materské a rodinné centrá sú u nás pre deti s rodičmi monopolom
 
 
[www.FitServer.sk 06/12/2010]
Autor: Webnoviny.sk
Aj deti do troch rokov milujú spoločnosť, preto je dôležité aby sa stretávali s inými deťmi. Po Okrúhlom stole na tému Hľadanie inovatívnych foriem zmysluplného trávenia voľného času detí do 3 rokov veku, ktorý sa konal v uplynulých dňoch, to konštatuje Únia materských centier (ÚMC).
 
 
 "Je vedecky potvrdené, že rozvoj kognitívnych funkcií a osobnostných štruktúr dieťatka prebieha najintenzívnejšie od narodenia do 3 rokov veku, prostredie je u takýchto detí stimulujúcim faktorom," uviedla PR manažérka ÚMC Michaela Fedorová. Materské a rodinné centrá sú podľa združenia vhodným miestom, kde sa tieto funkcie a schopnosti detí môžu vhodne rozvíjať.
 
 
Na Slovensku umožňujú podľa ÚMC socializáciu rodičov s deťmi prevažne materské a rodinné centrá. "Materské a rodinné centrá sú istým spôsobom monopolom v našej spoločnosti," uvádza Únia s tým, že ide o neziskové občianske združenia. Rodič je na materskej, respektíve rodičovskej dovolenke izolovaný od spoločnosti a kolektív potrebuje rovnako ako dieťa. ÚMC tvrdí, že pri vstupe do predškolského zariadenia sú deti, ktoré navštevovali materské alebo rodinné centrá iné, ako ich rovesníci. "Sú v prvom rade naučené na nedirektívny a priateľský prístup od autority/dospelých/vychovávateľov a sú aj samostatnejšie," uvádza ÚMC. Dodáva, že tieto centrá okrem voľnočasových, pohybových či vzdelávacích aktivít ponúkajú deťom aj environmentálnu výchovu a vytvárajú priestor spoznať dobrovoľníctvo v komunite.
 
 
ilustračné foto k textu: Zuzana Koláriková, MC Srdiečko, Trenčín - Akadémia praktického rodičovstva

 

Partner UMC

Bratislavský samosprávny krajGeneralliAxxesErasmus  MPSVRGranty EHP a NórskaÚrad vlády

Partner projektu MPM

ZlatíčkoFax CopyKik_partner

Mediálny partner MPM

RTVSLASER MEDIAFit štýl

Partner MPM v BA

Polus City CenterZľavomatActive KIDSBratislava_Nove MestoEkopodnikBudamarBKISMiracleHapeOrganic Baby