Filter zariadení
Zoznam certifikovaných zariadení priateľských
k deťom


Typ zariadenia

Kraj

Hodnotenie zariadenia
 

Rodinná gramotnosť v Európe

Nezávislí odborníci pre Európsku komisiu vypracovali štúdiu, ktorá prináša zhodnotenie programov rodinnej gramotnosti v niektorých členských štátoch EU. Napriek tomu, že Slovensko v správe nefiguruje, závery správy sú aktuálne aj v našom prostredí.

Výskum ukázal, že hravé interakcie medzi rodičom a dieťaťom najmä v prvých troch rokoch života dieťaťa sú dôležitým faktorom jeho ranného vývoja. Rodičia sú pre deti prvými učiteľmi. Poskytujú dieťaťu rozhodujúce základy pre učenie. Veľa rodičov však popri bežne hromadiacich sa povinnostiach nemá čas na hry s dieťaťom.

Existuje jasná súvislosť medzi zlou gramotnosťou a sociálno – ekonomickým zázemím rodiny. Aby sa čítanie a učenie stalo pre deti prirodzené, mala by byť rodinná gramotnosť vnímaná konzistentne. Zmeny v národných programoch by mali flexibilnejšie reagovať na individuálne potreby rodín. Dôležitá pre podporu jazykovej gramotnosti a rozvoji kritického myslenia v budúcnosti je podpora v rannom detstve. „ Rodičia hrajú aktívnu rolu pri podpore učenia a rozvoja ich detí a domáce prostredie je kľúčové. To by mali brať do úvahy aj vlády na národnej úrovni s tým, že dôležitá je spolupráca s miestnymi aktérmi ako sú rozličné inštitúcie detskej starostlivosti, komunity a školy.“ , hovoria autori správy.                /bie/

 

Zdroj: http://www.euractiv.sk/vzdelavanie0

http://ec.europa.eu/education/more-information/doc/2011/literacy_en.pdf

 

 

Partner UMC

Bratislavský samosprávny krajÚrad vládyAxxesGranty EHP a NórskaMPSVRGeneralliErasmus

Partner projektu MPM

Kik_partnerGlenmarkZlatíčkoFax Copy

Mediálny partner MPM

Mama a jaS detmi.comLASER MEDIAFit štýlEurópske novinyRTVS

Partner MPM v BA

BudamarHapeOrganic BabyPolus City CenterBKISActive KIDSBubchenMiracleEkopodnikZľavomatBratislava_Nove Mesto